Home  |  Schedule  |  Medals  |  Entries  |  Records  |  Countries
         + Official Communications    + PDF Service    + Venues   Games Services   Sports
All Sports
All Sports
Schedule / October
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Medal Standings
NOC Medallist by Sport  - 
 -  Cuba

Discipline Name Date Event Medal
Athletics Athletics BONNE Daysiurami Wednesday, 26 October Women's 400m Silver Silver
VELIZ Carlos Tuesday, 25 October Men's Shot Put Silver Silver
RIBIAUX Yainelis Thursday, 27 October Women's Javelin Throw Silver Silver
BETANZOS Yoandris Thursday, 27 October Men's Triple Jump Silver Silver
SAVIGNE Yargeris Friday, 28 October Women's Triple Jump Silver Silver
PEDROSO Yasmiany Wednesday, 26 October Women's Heptathlon Silver Silver
Badminton Badminton GUERRERO Osleni Thursday, 20 October Men's Singles Silver Silver
Basque Pelota Basque Pelota POVEA Darien Thursday, 27 October Men's Trinkete Mano Singles Silver Silver
ALONSO/AROCHA Thursday, 27 October Men's 30 metre Frontenis Silver Silver
LIMA/MEDINA Thursday, 27 October Women's 30 metre Frontenis Silver Silver
Boxing Boxing VEITIA Yosbany Friday, 28 October Men's 49kg-Light Fly Silver Silver
Canoeing Canoeing Cuba Saturday, 29 October Women K1 200m Silver Silver
Cuba Friday, 28 October Men K2 1000m Silver Silver
Cuba Friday, 28 October Men C1 1000m Silver Silver
Cycling Road Cycling Road GONZALEZ Yumari Saturday, 22 October Women's Individual Road Race Silver Silver
Cycling Track Cycling Track Cuba Tuesday, 18 October Women's Team Pursuit Silver Silver
Diving Diving Cuba Friday, 28 October Men's Synchronized 10m Platform Silver Silver
Judo Judo MESTRE Dayaris Rosa Saturday, 29 October Women's -48 kg Silver Silver
GONZALEZ Asley Thursday, 27 October Men's -90 kg Silver Silver
DESPAIGNE Oreydi Wednesday, 26 October Men's -100 kg Silver Silver
Karate Karate NOVO Dennis Saturday, 29 October Men's Under 67kg Silver Silver
Rowing Rowing Cuba Monday, 17 October Men's Double Sculls Silver Silver
Cuba Tuesday, 18 October Men's Quadruple Sculls Silver Silver
Cuba Tuesday, 18 October Men's Lightweight Double Sculls Silver Silver
Cuba Tuesday, 18 October Women's Lightweight Double Sculls Silver Silver
Shooting Shooting PEREZ Juan Francisco Saturday, 22 October Men's 25m Rapid Fire Pistol Silver Silver
DE LA CRUZ Eglys Yahima Monday, 17 October Women's 10m Air Rifle Silver Silver
DE LA CRUZ Eglys Yahima Saturday, 22 October Women's 50m Rifle 3 Positions Silver Silver
TORRES Guillermo Alfredo Saturday, 22 October Men's Skeet Silver Silver
Swimming Swimming GARCIA Hanser Sunday, 16 October Men's 100m Freestyle Silver Silver
Taekwondo Taekwondo MORA Angel Modesto Sunday, 16 October Men's Under 68kg Silver Silver
Volleyball Volleyball Cuba Saturday, 29 October Men Silver Silver
Cuba Thursday, 20 October Women Silver Silver
Wrestling Wrestling BLANCO Yunierki Monday, 24 October Men's Freestyle 74 kg Silver Silver
ARENCIBIA Humberto Daniel Sunday, 23 October Men's Freestyle 84 kg Silver Silver