Home  |  Schedule  |  Medals  |  Entries  |  Records  |  Countries
         + Official Communications    + PDF Service    + Venues   Games Services   Sports
All Sports
All Sports
Schedule / October
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Medal Standings
NOC Results by Day
 -  Brazil
Sunday, 16 October

Start Time Location Event Participants Status Info
EQ
8:30
Guada. Country Club Dressage Individual
Prix St. George
BRA ALMEIDA Pedro Manuel  
Official
EQ
8:30
Guada. Country Club Dressage Individual
Prix St. George
BRA SILVA Leandro  
Official
EQ
8:30
Guada. Country Club Dressage Individual
Prix St. George
BRA ALMEIDA Luiza  
Official
EQ
8:30
Guada. Country Club Dressage Individual
Prix St. George
BRA CLEMENTINO Rogerio  
Official
EQ
8:30
Guada. Country Club Dressage Individual
Prix St. George
BRA PEREIRA JUNIOR Mauro  
Official
EQ
8:30
Guada. Country Club Dressage Team
Prix St. George
BRA BRAZIL  
Official
MP
9:00
Hipica Club Men's Individual
Fencing Epee One Touch
BRA ROMAO Wagner  
Official
MP
9:00
Hipica Club Men's Individual
Fencing Epee One Touch
BRA MAGNO Luis  
Official
SH
9:00
Pan American Shooting
10m
Men's 10m Air Pistol
Qualification
BRA WU Felipe  
Official
SH
9:00
Pan American Shooting
10m
Men's 10m Air Pistol
Qualification
BRA E ALMEIDA Julio Antonio  
Official
RO
9:10
Rowing/Canoeing Cse Men's Lightweight Coxless Four
Heat 2
BRA BRAZIL  
Official
RO
9:30
Rowing/Canoeing Cse Women's Single Sculls
Heat 2
BRA BRAZIL  
Official
RO
9:40
Rowing/Canoeing Cse Men's Coxless Pairs
Heat 1
BRA BRAZIL  
Official
SQ
10:00
Session 1
CODE Squash Complex
Court 3
Men's Singles
Quarterfinals Match 19
BRA FERNANDES Rafael  
CAN DELIERRE Shawn  
Official
SW
10:00
Scotiabank Aquatics Women's 100m Backstroke
Preliminaries Heat 1
BRA MEDEIROS Etiene  
Official
SW
10:00
Scotiabank Aquatics Women's 100m Backstroke
Preliminaries Heat 1
BRA MOLINA Fabiola  
Official
SW
10:16
Scotiabank Aquatics Men's 100m Freestyle
Preliminaries Heat 2
BRA FRATUS Bruno  
Official
SW
10:20
Scotiabank Aquatics Men's 100m Freestyle
Preliminaries Heat 3
BRA CIELO Cesar  
Official
SW
10:24
Scotiabank Aquatics Women's 200m Freestyle
Preliminaries Heat 1
BRA BARBOSA Tatiana  
Official
SW
10:24
Scotiabank Aquatics Women's 200m Freestyle
Preliminaries Heat 1
BRA CAVALHEIRO Jessica  
Official
CR
10:30
Time Trial Circuit Men's Individual Time Trial
Final
BRA PANIZO Gregolry  
Official
RO
10:30
Rowing/Canoeing Cse Women's Single Sculls Light
Heat 2
BRA BRAZIL  
Official
SW
10:32
Scotiabank Aquatics Men's 100m Breaststroke
Preliminaries Heat 1
BRA LIMA Felipe  
Official
RO
10:40
Rowing/Canoeing Cse Women's Quadruple Sculls
Heat 1
BRA BRAZIL  
Official
SW
10:40
Scotiabank Aquatics Men's 100m Breaststroke
Preliminaries Heat 3
BRA FRANÇA Felipe  
Official
SW
10:42
Scotiabank Aquatics Men's 4x100m Freestyle Relay
Preliminaries Heat 1
BRA BRAZIL  
Official
TK
11:00
CODE II Sports C.
A
Men's Under 68kg
1/8 Final Bout 1
BRA DA SILVA Diogo André  
JAM DUSARD Nicholos  
Official
SQ
11:17
CODE Squash Complex
Court 2
Women's Singles
Quarterfinals Match 11
GUY FERNANDES Nicolette  
BRA SERAFINI Thaisa  
Official
BD
11:40
Revolución Gym
Court 1
Women's Singles
Round of 16 Match 23
BRA VICENTE Lohaynny  
PER MONTEVERDE Alejandra  
Official
SH
11:45
Pan American Shooting
10m
Women's 10m Air Pistol
Qualification
BRA MOURA Thais  
Official
SH
11:45
Pan American Shooting
10m
Women's 10m Air Pistol
Qualification
BRA DA SILVEIRA Rachel  
Official
MP
12:00
Hipica Club Men's Individual
Swimming 200m Freestyle
BRA ROMAO Wagner  
Official
MP
12:00
Hipica Club Men's Individual
Swimming 200m Freestyle
BRA MAGNO Luis  
Official
TT
12:00
CODE Alcalde
Table 1
Women's Team Quarterfinals
Contest 16
BRA BRAZIL  
COL COLOMBIA  
Official
TT
12:00
CODE Alcalde
Table 1
Women's Team Quarterfinals
Contest 16 Match 1
BRA YAMADA Jessica  
COL MEDINA Paula  
Official
TT
12:00
CODE Alcalde
Table 1
Women's Team Quarterfinals
Contest 16 Match 2
BRA KUMAHARA Caroline  
COL ZULUAGA Luisa  
Official
TT
12:00
CODE Alcalde
Table 1
Women's Team Quarterfinals
Contest 16 Match 3
BRA SILVA L / YAMADA J  
COL ARAQUE J / ZULUAGA ..  
Official
TT
12:00
CODE Alcalde
Table 1
Women's Team Quarterfinals
Contest 16 Match 4
BRA KUMAHARA Caroline  
COL ARAQUE Johana  
Official
BD
12:20
Revolución Gym
Court 1
Women's Singles
Round of 16 Match 26
BRA VICENTE Luana  
USA WANG Rena  
Official
TK
12:30
CODE II Sports C.
B
Men's Under 68kg
Quarterfinal Bout 14
BRA DA SILVA Diogo André  
USA JENNINGS Terrence De'Andre  
Official
BD
13:00
Revolución Gym
Court 1
Men's Singles
Round of 16 Match 21
BRA PAIOLA Daniel  
DOM RAPOSO Alberto  
Official
BV
13:00
Pan American BV Stdm
C
Women Preliminary
Pool F Match 4
BRA SILVA/FRANCA  
TRI DYETTE/PHILLIP  
Official
HB
13:00
San Rafael Gymnasium Men's Preliminary
Group A Match 1
BRA BRAZIL  
CAN CANADA  
Official
BD
13:45
Revolución Gym
Court 2
Men's Singles
Round of 16 Match 25
BRA TJONG Alex  
CHI ARAYA Cristian  
Official
SH
14:00
Pan American Shooting
10m
Men's 10m Air Pistol
Final
BRA E ALMEIDA Julio Antonio  
Official
TT
14:00
CODE Alcalde
Table 2
Men's Team Quarterfinals
Contest 13
BRA BRAZIL  
USA UNITED STATES  
Official
TT
14:00
CODE Alcalde
Table 2
Men's Team Quarterfinals
Contest 13 Match 1
BRA TSUBOI Gustavo  
USA WANG Timothy  
Official
TT
14:00
CODE Alcalde
Table 2
Men's Team Quarterfinals
Contest 13 Match 2
BRA HOYAMA Hugo  
USA FAN Yiyong  
Official
TT
14:00
CODE Alcalde
Table 2
Men's Team Quarterfinals
Contest 13 Match 3
BRA MONTEIRO.. / HOYAMA H  
USA HAZINSKI.. / WANG T  
Official
MP
14:15
Hipica Club Men's Individual
Riding Show Jumping Riding
BRA ROMAO Wagner  
Official
MP
14:15
Hipica Club Men's Individual
Riding Show Jumping Riding
BRA MAGNO Luis  
Official
BD
15:10
Revolución Gym
Court 3
Women's Doubles
Round of 16 Match 9
BRA VICENTE .. / VICENTE ..  
USA LEE E / OBANANA ..  
Official
GR
16:00
Nissan Gymnastics C. Group All-Around Qualification
Rotation 1
BRA BRAZIL  
Official
RO
16:00
Rowing/Canoeing Cse Men's Lightweight Coxless Four
Repechage 1
BRA BRAZIL  
Official
SQ
16:04
Session 2
CODE Squash Complex
Court 6
Men's Doubles
Quarterfinals Match 4
ARG D' ARCAN.. / PEZZOTA ..  
BRA DE LIMA .. / FERNANDE..  
Official
BD
16:25
Revolución Gym
Court 2
Men's Doubles
Round of 16 Match 3
BRA DOS SANT.. / TJONG A  
MEX LOPEZ A / MUÑOZ L  
Official
MP
16:30
Hipica Club Men's Individual
Combined Event
BRA ROMAO Wagner  
Official
MP
16:30
Hipica Club Men's Individual
Combined Event
BRA MAGNO Luis  
Official
GR
17:00
Nissan Gymnastics C. Group All-Around Qualification
Rotation 2
BRA BRAZIL  
Official
BD
17:05
Revolución Gym
Court 2
Men's Doubles
Round of 16 Match 6
BRA ARTHUSO .. / PAIOLA D  
SUR SOERORED.. / WONGSODI..  
Official
RO
17:20
Rowing/Canoeing Cse Men's Eight with Coxswain
Heat 1
BRA BRAZIL  
Official
TT
18:00
CODE Alcalde
Table 2
Men's Team Semifinals
Contest 17
BRA BRAZIL  
CUB CUBA  
Official
TT
18:00
CODE Alcalde
Table 2
Men's Team Semifinals
Contest 17 Match 1
BRA HOYAMA Hugo  
CUB PEREIRA Andy  
Official
TT
18:00
CODE Alcalde
Table 2
Men's Team Semifinals
Contest 17 Match 2
BRA TSUBOI Gustavo  
CUB CAMPOS Jorge  
Official
TT
18:00
CODE Alcalde
Table 2
Men's Team Semifinals
Contest 17 Match 3
BRA MONTEIRO.. / HOYAMA H  
CUB OXAMENDI.. / CAMPOS J  
Official
TT
18:00
CODE Alcalde
Table 2
Men's Team Semifinals
Contest 17 Match 4
BRA MONTEIRO Thiago  
CUB PEREIRA Andy  
Official
TT
18:00
CODE Alcalde
Table 2
Men's Team Semifinals
Contest 17 Match 5
BRA TSUBOI Gustavo  
CUB OXAMENDI Pavel  
Official
SW
19:00
Scotiabank Aquatics Women's 100m Backstroke
Final B
BRA MEDEIROS Etiene  
Official
SW
19:06
Scotiabank Aquatics Women's 100m Backstroke
Final A
BRA MOLINA Fabiola  
Official
SW
19:17
Scotiabank Aquatics Men's 100m Freestyle
Final A
BRA CIELO Cesar  
Official
SW
19:38
Scotiabank Aquatics Women's 200m Freestyle
Final A
BRA BARBOSA Tatiana  
Official
SW
19:38
Scotiabank Aquatics Women's 200m Freestyle
Final A
BRA CAVALHEIRO Jessica  
Official
SW
20:01
Scotiabank Aquatics Men's 100m Breaststroke
Final A
BRA FRANÇA Felipe  
Official
SW
20:01
Scotiabank Aquatics Men's 100m Breaststroke
Final A
BRA LIMA Felipe  
Official
SW
20:18
Scotiabank Aquatics Men's 4x100m Freestyle Relay
Final
BRA BRAZIL  
Official
VO
20:20
Volleyball Complex Women Preliminary
Group A Match 8
BRA BRAZIL  
CAN CANADA  
Official




Related Info
Results
PDF Files

Results
Other pages