Home  |  Schedule  |  Medals  |  Entries  |  Records  |  Countries
         + Official Communications    + PDF Service    + Venues   Games Services   Sports
All Sports
All Sports
Schedule / October
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Medal Standings
NOC Results by Day
 -  Canada
Monday, 17 October

Start Time Location Event Participants Status Info
BV
9:00
Pan American BV Stdm
C
Women Preliminary
Pool G Match 9
PUR SANTIAGO/YANTIN  
CAN BANSLEY/MALONEY  
Official
SH
9:00
Pan American Shooting
10m
Men's 10m Air Rifle
Qualification
CAN SYCH Grzegorz  
Official
SH
9:00
Pan American Shooting
10m
Men's 10m Air Rifle
Qualification
CAN NIEFER Cory  
Official
SQ
9:00
Session 1
CODE Squash Complex
Court 3
Men's Singles
Semifinals Match 22
CAN DELIERRE Shawn  
COL RODRIGUEZ Miguel  
Official
RQ
9:01
Session 1
Racquetball Complex
Court 2
Women's Singles
Preliminary Pool C Match 4
CAN LAMBERT Frederique  
COL AMAYA Cristina  
Official
RO
9:08
Rowing/Canoeing Cse Women's Coxless Pairs
Final A
CAN CANADA  
Official
RO
9:24
Rowing/Canoeing Cse Women's Double Sculls
Final A
CAN CANADA  
Official
RO
9:48
Rowing/Canoeing Cse Men's Double Sculls
Final A
CAN CANADA  
Official
BD
10:00
Revolución Gym
Court 1
Mixed Doubles
QuarterFinal Match 20
CAN GAO G / NG T  
SUR LEEFMANS.. / WONGSODI..  
Official
CT
10:00
Panam Velodrome Men's Team Pursuit
Qualifying
CAN CANADA  
Official
TE
10:00
Session
Telcel Comp.
Court 3
Men's Singles
1st Round
CAN KLINGEMANN Christopher  
ECU QUIROZ Roberto A.  
Official
TE
10:00
Session
Telcel Comp.
Court 4
Women's Singles
1st Round
CAN DABROWSKI Gabriela  
CHI SILVA Camila  
Official
SW
10:05
Scotiabank Aquatics Women's 400m Freestyle
Preliminaries Heat 2
CAN LIU Sherry  
Official
SW
10:05
Scotiabank Aquatics Women's 400m Freestyle
Preliminaries Heat 2
CAN COLEY Bridget  
Official
RO
10:09
Rowing/Canoeing Cse Men's Coxless Four
Final A
CAN CANADA  
Official
SQ
10:22
CODE Squash Complex
Court 3
Women's Singles
Semifinals Match 15
CAN RANIERI Miranda  
CAN CORNETT Samantha  
Official
RQ
10:22
Racquetball Complex
Court 4
Women's Singles
Preliminary Pool E Match 8
CAN SAUNDERS Jennifer N  
ARG GUILLEMETTE Veronique  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Men's Individual
Qualification Round
CAN DUENAS Crispin  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Men's Individual
Qualification Round
CAN LYON Jay  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Men's Individual
Qualification Round
CAN RIVEST-BUNSTER Patrick  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Men's Team
Qualification Round
CAN CANADA  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Women's Individual
Qualification Round
CAN BEAUDET Marie-Pier  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Women's Individual
Qualification Round
CAN LEE Vanessa  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Women's Individual
Qualification Round
CAN VRAKKING Kateri  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Women's Team
Qualification Round
CAN CANADA  
Official
EQ
10:30
Guada. Country Club Dressage Individual
Intermediate I
CAN DVORAK Thomas  
Official
EQ
10:30
Guada. Country Club Dressage Individual
Intermediate I
CAN KROETCH Crystal  
Official
EQ
10:30
Guada. Country Club Dressage Individual
Intermediate I
CAN IRWIN Tina  
Official
EQ
10:30
Guada. Country Club Dressage Individual
Intermediate I
CAN BYNG-MORRIS Roberta  
Official
BD
10:40
Revolución Gym
Court 1
Women's Singles
QuarterFinal Match 27
CAN LI Michelle  
USA WANG Iris  
Official
CT
10:40
Panam Velodrome Men's Team Sprint
Qualifying
CAN CANADA  
Official
SW
10:57
Scotiabank Aquatics Women's 100m Breaststroke
Preliminaries Heat 1
CAN SMITH Kierra Alexandra  
Official
SW
11:05
Scotiabank Aquatics Women's 100m Breaststroke
Preliminaries Heat 3
CAN MCGREGOR Ashley  
Official
SH
11:30
Pan American Shooting
10m
Women's 10m Air Rifle
Qualification
CAN HAMULAS Cynthia Katharine  
Official
SH
11:30
Pan American Shooting
10m
Women's 10m Air Rifle
Qualification
CAN FYFE Monica  
Official
RQ
11:31
Session 1
Racquetball Complex
Court 3
Men's Singles
Preliminary Pool D Match 19
CAN GREEN Michael G.  
DOM PEREZ Luis A.  
Official
BD
12:10
Revolución Gym
Court 2
Women's Doubles
QuarterFinal Match 13
CAN GAO G / KO J  
PER DUANY L / MONTEVER..  
Official
TK
12:30
CODE II Sports C.
A
Men's Under 80kg
Quarterfinal Bout 13
CAN MICHAUD Sébastien  
ARG CRISMANICH Sebastian  
Official
RQ
12:49
Racquetball Complex
Court 5
Men's Singles
Preliminary Pool B Match 11
CAN GAGNON Vincent  
DOM DE LEON Ramon M.  
Official
TK
13:00
CODE II Sports C.
B
Women's Under 67kg
Quarterfinal Bout 17
CAN PAGNOTTA Melissa  
BRA PEREIRA Raphaella  
Official
SA
13:07
Vallarta Yacht Club
C
J24
Race 1
CAN CANADA  
Official
SH
13:10
Pan American Shooting
10m
Women's 10m Air Rifle
Qualification
CAN FYFE Monica  
Official
SA
13:15
Vallarta Yacht Club
C
Lightning
Race 1
CAN CANADA  
Official
SA
13:40
Vallarta Yacht Club
B
Laser
Race 1
CAN WRIGHT David John Wynne  
Official
SA
13:45
Vallarta Yacht Club
A
Hobie 16
Race 1
CAN CANADA  
Official
SH
14:00
Pan American Shooting
10m
Men's 10m Air Rifle
Final
CAN NIEFER Cory  
Official
SA
14:13
Vallarta Yacht Club
B
Laser Radial
Race 1
CAN BERTOLD Isabella Anna  
Official
VO
14:17
Volleyball Complex Women Preliminary
Group A Match 10
DOM DOMINICAN REPUBLIC  
CAN CANADA  
Official
SA
14:21
Vallarta Yacht Club
A
Windsurf Men
Race 1
CAN PLAVSIC Zachary  
Official
SA
14:34
Vallarta Yacht Club
C
J24
Race 2
CAN CANADA  
Official
SA
14:42
Vallarta Yacht Club
C
Lightning
Race 2
CAN CANADA  
Official
SA
15:11
Vallarta Yacht Club
A
Hobie 16
Race 2
CAN CANADA  
Official
SA
15:14
Vallarta Yacht Club
A
Windsurf Women
Race 1
CAN GIRKE Nikola Ulrike  
Official
SA
15:28
Vallarta Yacht Club
A
Windsurf Men
Race 2
CAN PLAVSIC Zachary  
Official
SA
15:34
Vallarta Yacht Club
B
Laser
Race 2
CAN WRIGHT David John Wynne  
Official
SA
15:43
Vallarta Yacht Club
B
Laser Radial
Race 2
CAN BERTOLD Isabella Anna  
Official
GR
16:00
Nissan Gymnastics C. Individual Competition Hoop Final
Final
CAN CHAMILOVA Mariam  
Official
SO
16:00
Pan Am Softball Stm Women
Preliminaries
CAN CANADA  
PUR PUERTO RICO  
Official
GR
16:35
Nissan Gymnastics C. Individual Competition Ball Final
Final
CAN KITKARSKA Maria  
Official
GR
16:35
Nissan Gymnastics C. Individual Competition Ball Final
Final
CAN CHAMILOVA Mariam  
Official
BV
17:00
Pan American BV Stdm
C
Men Preliminary
Pool A Match 23
URU WILLIMAN/ZANOTTA  
CAN REDMANN/SAXTON  
Official
GT
17:20
Nissan Gymnastics C. Women's Individual
Qualification
CAN COCKBURN Karen  
Official
GT
17:20
Nissan Gymnastics C. Women's Individual
Qualification
CAN MACLENNAN Rosannagh  
Official
TK
17:30
CODE II Sports C.
A
Women's Under 67kg
Semifinal Bout 23
CAN PAGNOTTA Melissa  
DOM RODRIGUEZ PEGUERO Katherine J.  
Official
BD
17:40
Revolución Gym
Court 1
Women's Singles
QuarterFinal Match 29
CAN KO Joycelyn  
BRA VICENTE Lohaynny  
Official
TE
18:00
NB
Telcel Comp.
Court 3
Mixed Doubles
1st Round
CAN DABROWSK.. / KLINGEMA..  
ARG AUROUX M / ARGUELLO..  
Official
SQ
18:07
CODE Squash Complex
Court 1
Women's Singles
Gold Medal Match 16
MEX TERAN Samantha  
CAN CORNETT Samantha  
Official
TK
18:15
CODE II Sports C.
A
Women's Under 67kg
Final Bout 26
CAN PAGNOTTA Melissa  
USA MCPHERSON Paige Arielle  
Official
BD
18:20
Revolución Gym
Court 1
Men's Singles
QuarterFinal Match 29
CAN WOJCIKIEWICZ Stephan  
CUB GUERRERO Osleni  
Official
GT
18:20
Nissan Gymnastics C. Men's Individual
Qualification
CAN THIBAULT Charles  
Official
GT
18:20
Nissan Gymnastics C. Men's Individual
Qualification
CAN SOEHN Keegan  
Official
RQ
18:39
Racquetball Complex
Court 4
Men's Doubles
Preliminary Pool C Match 29
CAN LANDERYO.. / ODEGARD ..  
HON BANEGAS .. / CRUZ S  
Official
SW
19:00
Scotiabank Aquatics Women's 400m Freestyle
Final B
CAN LIU Sherry  
Official
SW
19:00
Scotiabank Aquatics Women's 400m Freestyle
Final B
CAN COLEY Bridget  
Official
BD
19:10
Revolución Gym
Court 2
Women's Doubles
QuarterFinal Match 15
CAN BRUCE A / LI M  
DOM CABRERA .. / VIVIECA ..  
Official
GR
19:15
Nissan Gymnastics C. Group Competition (5 Balls) Final
Final
CAN CANADA  
Official
BD
19:50
Revolución Gym
Court 2
Men's Doubles
QuarterFinal Match 12
CAN LIU A / NG D  
MEX CASTILLO.. / OCEGUEDA..  
Official
SW
20:09
Scotiabank Aquatics Women's 100m Breaststroke
Final A
CAN SMITH Kierra Alexandra  
Official
SW
20:09
Scotiabank Aquatics Women's 100m Breaststroke
Final A
CAN MCGREGOR Ashley  
Official




Related Info
Results
PDF Files

Results
Other pages