Home  |  Schedule  |  Medals  |  Entries  |  Records  |  Countries
         + Official Communications    + PDF Service    + Venues   Games Services   Sports
All Sports
All Sports
Schedule / October
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Medal Standings
NOC Results by Day
 -  Mexico
Monday, 17 October

Start Time Location Event Participants Status Info
RQ
8:59
Session 1
Racquetball Complex
Court 1
Women's Singles
Preliminary Pool A Match 1
MEX LONGORIA Paola M.  
CHI MUÑOZ Carla P.  
Official
SH
9:00
Pan American Shooting
10m
Men's 10m Air Rifle
Qualification
MEX SANCHEZ Jose Luis  
Official
SH
9:00
Pan American Shooting
10m
Men's 10m Air Rifle
Qualification
MEX MARISCAL Jose De Jesus  
Official
RO
9:08
Rowing/Canoeing Cse Women's Coxless Pairs
Final A
MEX MEXICO  
Official
SQ
9:08
Session 1
CODE Squash Complex
Court 1
Men's Singles
Semifinals Match 21
MEX SALAZAR Cesar  
MEX SALAZAR Arturo  
Official
RO
9:24
Rowing/Canoeing Cse Women's Double Sculls
Final A
MEX MEXICO  
Official
RO
9:48
Rowing/Canoeing Cse Men's Double Sculls
Final A
MEX MEXICO  
Official
CT
10:00
Panam Velodrome Men's Team Pursuit
Qualifying
MEX MEXICO  
Official
SW
10:00
Scotiabank Aquatics Women's 400m Freestyle
Preliminaries Heat 1
MEX CASTAÑEDA Patricia  
Official
TE
10:00
Session
Telcel Comp.
Centre
Women's Singles
1st Round
BOL ALVAREZ Maria Fernanda
(6)
MEX PULIDO Valeria  
Official
TE
10:00
Session
Telcel Comp.
Court 1
Women's Singles
1st Round
COL CASTAÑO Catalina
(8)
MEX DE LA PEÑA Ana Paula  
Official
SW
10:05
Scotiabank Aquatics Women's 400m Freestyle
Preliminaries Heat 2
MEX ESCOBAR Susana  
Official
RQ
10:06
Racquetball Complex
Court 1
Women's Singles
Preliminary Pool C Match 3
MEX SALAS Samantha  
VEN TOBON Mariana  
Official
RO
10:09
Rowing/Canoeing Cse Men's Coxless Four
Final A
MEX MEXICO  
Official
SQ
10:22
CODE Squash Complex
Court 1
Women's Singles
Semifinals Match 14
MEX TERAN Samantha  
GUY FERNANDES Nicolette  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Men's Individual
Qualification Round
MEX SERRANO Juan Rene  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Men's Individual
Qualification Round
MEX VELEZ Luis Eduardo  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Men's Individual
Qualification Round
MEX VIVAS Pedro  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Men's Team
Qualification Round
MEX MEXICO  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Women's Individual
Qualification Round
MEX ROMAN Aida  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Women's Individual
Qualification Round
MEX VALENCIA Alejandra  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Women's Individual
Qualification Round
MEX AVITIA Mariana  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Women's Team
Qualification Round
MEX MEXICO  
Official
EQ
10:30
Guada. Country Club Dressage Individual
Intermediate I
MEX RIVERA Antonio  
Official
EQ
10:30
Guada. Country Club Dressage Individual
Intermediate I
MEX PUJALS Bernadette  
Official
EQ
10:30
Guada. Country Club Dressage Individual
Intermediate I
MEX ZAYRIK Omar  
Official
SW
10:32
Scotiabank Aquatics Men's 1500m Freestyle
Preliminaries Heat 2
MEX PEREZ VERTTI Arturo  
Official
SW
10:32
Scotiabank Aquatics Men's 1500m Freestyle
Preliminaries Heat 2
MEX DELGADILLO Daniel  
Official
CT
10:40
Panam Velodrome Men's Team Sprint
Qualifying
MEX MEXICO  
Official
SW
10:49
Scotiabank Aquatics Men's 200m Butterfly
Preliminaries Heat 1
MEX DURAN Israel  
Official
BD
10:50
Revolución Gym
Court 2
Women's Singles
QuarterFinal Match 28
MEX MONTERO Victoria  
PER AICARDI Christina  
Official
SW
10:53
Scotiabank Aquatics Men's 200m Butterfly
Preliminaries Heat 2
MEX RAMIREZ Ramiro  
Official
RQ
10:56
Racquetball Complex
Court 1
Men's Singles
Preliminary Pool A Match 5
MEX BELTRAN Alvaro  
HON BANEGAS Raul  
Official
SO
11:00
Pan Am Softball Stm Women
Preliminaries
MEX MEXICO  
VEN VENEZUELA  
Official
SW
11:05
Scotiabank Aquatics Women's 100m Breaststroke
Preliminaries Heat 3
MEX MEDINA Arantxa  
Official
CT
11:10
Panam Velodrome Women's Team Sprint
Qualifying
MEX MEXICO  
Official
SW
11:13
Scotiabank Aquatics Men's 100m Backstroke
Preliminaries Heat 2
MEX ROBLES Miguel Eduardo  
Official
SW
11:13
Scotiabank Aquatics Men's 100m Backstroke
Preliminaries Heat 2
MEX RODRIGUEZ Anival  
Official
BD
11:30
Revolución Gym
Court 2
Men's Singles
QuarterFinal Match 28
MEX MUÑOZ Lino  
BRA PAIOLA Daniel  
Official
SH
11:30
Pan American Shooting
10m
Women's 10m Air Rifle
Qualification
MEX MARTINEZ Alexis Gabriela  
Official
SH
11:30
Pan American Shooting
10m
Women's 10m Air Rifle
Qualification
MEX PEÑA Rosa Del Carmen  
Official
TK
11:45
CODE II Sports C.
A
Men's Under 80kg
1/8 Final Bout 7
COL MEDINA Yair  
MEX ADRIANO Uriel Avigdor  
Official
SQ
11:52
Session 1
CODE Squash Complex
Court 5
Men's Doubles
Gold Medal Match 9
MEX SALAZAR .. / GALVEZ E  
USA GORDON C / ILLINGWO..  
Official
BD
12:00
Revolución Gym
Court 1
Women's Doubles
QuarterFinal Match 12
MEX GONZALEZ.. / MONTERO ..  
USA WANG I / WANG R  
Official
TK
12:00
CODE II Sports C.
A
Women's Under 67kg
1/8 Final Bout 10
GRN ST. BERNARD Andrea Merrel Mari..  
MEX ACOSTA Carolina  
Official
RQ
12:09
Racquetball Complex
Court 1
Men's Singles
Preliminary Pool C Match 17
MEX MEJIA Gilberto D.  
HON CRUZ Selvin  
Official
SQ
12:36
CODE Squash Complex
Court 6
Women Doubles
Gold Medal Match 7
COL PELAEZ C / ANGULO S  
MEX HERNANDE.. / TERAN S  
Official
TK
12:45
CODE II Sports C.
A
Men's Under 80kg
Quarterfinal Bout 16
USA CURRY Timothy James  
MEX ADRIANO Uriel Avigdor  
Official
BD
12:50
Revolución Gym
Court 2
Men's Doubles
QuarterFinal Match 10
MEX LOPEZ A / MUÑOZ L  
CHI MUJICA E / ARAYA C  
Official
TK
13:00
CODE II Sports C.
A
Women's Under 67kg
Quarterfinal Bout 18
DOM RODRIGUEZ PEGUERO Katherine J.  
MEX ACOSTA Carolina  
Official
SA
13:07
Vallarta Yacht Club
C
J24
Race 1
MEX MEXICO  
Official
SA
13:15
Vallarta Yacht Club
C
Lightning
Race 1
MEX MEXICO  
Official
SA
13:23
Vallarta Yacht Club
C
Snipe
Race 1
MEX MEXICO  
Official
SA
13:40
Vallarta Yacht Club
B
Laser
Race 1
MEX MONTEMAYOR Ricardo  
Official
SA
13:45
Vallarta Yacht Club
A
Hobie 16
Race 1
MEX MEXICO  
Official
SH
14:00
Pan American Shooting
10m
Men's 10m Air Rifle
Final
MEX SANCHEZ Jose Luis  
Official
SH
14:00
Pan American Shooting
10m
Men's 10m Air Rifle
Final
MEX MARISCAL Jose De Jesus  
Official
SA
14:13
Vallarta Yacht Club
B
Laser Radial
Race 1
MEX ELIAS CALLES Tania  
Official
SA
14:21
Vallarta Yacht Club
A
Windsurf Men
Race 1
MEX MIER Y TERAN David Mauricio  
Official
SA
14:29
Vallarta Yacht Club
B
Sunfish
Race 1
MEX MARGULES Jacobo  
Official
SA
14:34
Vallarta Yacht Club
C
J24
Race 2
MEX MEXICO  
Official
SA
14:42
Vallarta Yacht Club
C
Lightning
Race 2
MEX MEXICO  
Official
SA
14:50
Vallarta Yacht Club
C
Snipe
Race 2
MEX MEXICO  
Official
BV
15:00
Pan American BV Stdm
C
Men Preliminary
Pool A Match 21
MEX MIRAMONTES/VIRGEN  
NCA UMAÑA/LOPEZ  
Official
SH
15:00
Pan American Shooting
10m
Women's 10m Air Rifle
Final
MEX MARTINEZ Alexis Gabriela  
Official
SH
15:00
Pan American Shooting
10m
Women's 10m Air Rifle
Final
MEX PEÑA Rosa Del Carmen  
Official
SA
15:11
Vallarta Yacht Club
A
Hobie 16
Race 2
MEX MEXICO  
Official
SA
15:14
Vallarta Yacht Club
A
Windsurf Women
Race 1
MEX VEGA Demita  
Official
SA
15:28
Vallarta Yacht Club
A
Windsurf Men
Race 2
MEX MIER Y TERAN David Mauricio  
Official
SA
15:34
Vallarta Yacht Club
B
Laser
Race 2
MEX MONTEMAYOR Ricardo  
Official
SA
15:43
Vallarta Yacht Club
B
Laser Radial
Race 2
MEX ELIAS CALLES Tania  
Official
CT
16:00
Panam Velodrome Men's Team Pursuit
Finals
MEX MEXICO  
Official
GR
16:00
Nissan Gymnastics C. Individual Competition Hoop Final
Final
MEX VALDEZ Cynthia Yazmin  
Official
TE
16:00
NB
Telcel Comp.
Centre
Men's Singles
1st Round
MEX GARZA Daniel  
ESA AREVALO Rafael
WC
Official
TE
16:00
NB
Telcel Comp.
Centre
Men's Singles
1st Round
MEX RAMIREZ Cesar  
BOL ZEBALLOS Federico  
Official
BV
16:00
Pan American BV Stdm
C
Women Preliminary
Pool E Match 18
MEX GARCIA/CANDELAS  
CRC MORALES/ALFARO  
Official
SA
16:07
Vallarta Yacht Club
B
Sunfish
Race 2
MEX MARGULES Jacobo  
Official
GR
16:35
Nissan Gymnastics C. Individual Competition Ball Final
Final
MEX VALDEZ Cynthia Yazmin  
Official
CT
16:40
Panam Velodrome Women's Team Sprint
Finals
MEX MEXICO  
Official
RQ
16:55
Session 2
Racquetball Complex
Court 1
Women's Doubles
Preliminary Pool A Match 18
MEX LONGORIA.. / SALAS S  
CHI GRISAR A / MUÑOZ CP  
Official
TK
17:15
CODE II Sports C.
A
Men's Under 80kg
Semifinal Bout 22
VEN VASQUEZ Carlos  
MEX ADRIANO Uriel Avigdor  
Official
GT
17:20
Nissan Gymnastics C. Women's Individual
Qualification
MEX ZAMUDIO Gemma  
Official
HB
18:00
San Rafael Gymnasium Women's Preliminary
Group A Match 7
PUR PUERTO RICO  
MEX MEXICO  
Official
TE
18:00
NB
Telcel Comp.
Centre
Mixed Doubles
1st Round
ECU GONZALEZ.. / ENDARA I  
MEX DE LA PE.. / GONZALEZ..  
Official
TE
18:00
NB
Telcel Comp.
Court 1
Women's Singles
1st Round
MEX HERMOSO Ximena  
BRA SEGNINI Vivian  
Official
SQ
18:07
CODE Squash Complex
Court 1
Women's Singles
Gold Medal Match 16
MEX TERAN Samantha  
CAN CORNETT Samantha  
Official
GT
18:20
Nissan Gymnastics C. Men's Individual
Qualification
MEX VARGAS Jose Alberto  
Official
RQ
18:29
Racquetball Complex
Court 1
Men's Doubles
Preliminary Pool A Match 27
MEX BELTRAN .. / MORENO J  
ECU ALVAREZ .. / RIOS FJ  
Official
SQ
19:06
CODE Squash Complex
Court 1
Men's Singles
Gold Medal Match 23
MEX SALAZAR Cesar  
COL RODRIGUEZ Miguel  
Official
SW
19:08
Scotiabank Aquatics Women's 400m Freestyle
Final A
MEX CASTAÑEDA Patricia  
Official
SW
19:08
Scotiabank Aquatics Women's 400m Freestyle
Final A
MEX ESCOBAR Susana  
Official
VO
19:30
Volleyball Complex Women Preliminary
Group B Match 12
USA UNITED STATES  
MEX MEXICO  
Official
SW
19:34
Scotiabank Aquatics Men's 200m Butterfly
Final B
MEX RAMIREZ Ramiro  
Official
SW
19:40
Scotiabank Aquatics Men's 200m Butterfly
Final A
MEX DURAN Israel  
Official
BD
19:50
Revolución Gym
Court 2
Men's Doubles
QuarterFinal Match 12
MEX CASTILLO.. / OCEGUEDA..  
CAN LIU A / NG D  
Official
SO
20:00
Pan Am Softball Stm Women
Preliminaries
DOM DOMINICAN R.  
MEX MEXICO  
Official
SW
20:09
Scotiabank Aquatics Women's 100m Breaststroke
Final A
MEX MEDINA Arantxa  
Official
SW
20:32
Scotiabank Aquatics Men's 100m Backstroke
Final B
MEX ROBLES Miguel Eduardo  
Official
SW
20:32
Scotiabank Aquatics Men's 100m Backstroke
Final B
MEX RODRIGUEZ Anival  
Official




Related Info
Results
PDF Files

Results
Other pages