Home  |  Schedule  |  Medals  |  Entries  |  Records  |  Countries
         + Official Communications    + PDF Service    + Venues   Games Services   Sports
All Sports
All Sports
Schedule / October
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Medal Standings
NOC Results by Day
 -  Venezuela
Monday, 17 October

Start Time Location Event Participants Status Info
SH
9:00
Pan American Shooting
10m
Men's 10m Air Rifle
Qualification
VEN IEMMA Julio Cesar  
Official
SH
9:00
Pan American Shooting
10m
Men's 10m Air Rifle
Qualification
VEN VARGAS Raul  
Official
RQ
9:03
Session 1
Racquetball Complex
Court 4
Women's Singles
Preliminary Pool E Match 7
BOL DAZA Jenny R.  
VEN PAREDES Islhey  
Official
RO
9:48
Rowing/Canoeing Cse Men's Double Sculls
Final A
VEN VENEZUELA  
Official
BV
10:00
Pan American BV Stdm
Court 2
Men Preliminary
Pool B Match 12
USA VAN ZWIETEN/FULLER  
VEN HERNANDEZ/MUSSA  
Official
TE
10:00
Session
Telcel Comp.
Centre
Men's Singles
1st Round
VEN LUISI Piero  
PER MIRANDA Ivan  
Official
TE
10:00
Session
Telcel Comp.
Court 2
Men's Singles
1st Round
VEN RECARTE Roman  
HAI SAJOUS Olivier  
Official
TE
10:00
Session
Telcel Comp.
Court 5
Women's Singles
1st Round
VEN PEREZ Adriana  
ARG AUROUX Mailen  
Official
TE
10:00
Session
Telcel Comp.
Court 7
Men's Singles
1st Round
VEN MARTINEZ Luis  
ECU ENDARA Ivan  
Official
TT
10:00
CODE Alcalde
Table 1
Women's Team Final
Contest 19
VEN VENEZUELA  
DOM DOMINICAN REPUBLIC  
Official
TT
10:00
CODE Alcalde
Table 1
Women's Team Final
Contest 19 Match 1
VEN RAMOS Fabiola  
DOM WU Xue  
Official
TT
10:00
CODE Alcalde
Table 1
Women's Team Final
Contest 19 Match 2
VEN EZZEDDINE Ruaida  
DOM BRITO Eva  
Official
TT
10:00
CODE Alcalde
Table 1
Women's Team Final
Contest 19 Match 3
VEN PEREZ L / EZZEDDIN..  
DOM VALDEZ J / BRITO E  
Official
TT
10:00
CODE Alcalde
Table 1
Women's Team Final
Contest 19 Match 4
VEN RAMOS Fabiola  
DOM VALDEZ Johenny  
Official
TT
10:00
CODE Alcalde
Table 1
Women's Team Final
Contest 19 Match 5
VEN PEREZ Luisana  
DOM WU Xue  
Official
SW
10:05
Scotiabank Aquatics Women's 400m Freestyle
Preliminaries Heat 2
VEN PINTO Andreina  
Official
RQ
10:06
Racquetball Complex
Court 1
Women's Singles
Preliminary Pool C Match 3
MEX SALAS Samantha  
VEN TOBON Mariana  
Official
SW
10:10
Scotiabank Aquatics Women's 400m Freestyle
Preliminaries Heat 3
VEN PINTO Yanel  
Official
SW
10:15
Scotiabank Aquatics Men's 1500m Freestyle
Preliminaries Heat 1
VEN MONASTERIO Ricardo  
Official
SW
10:15
Scotiabank Aquatics Men's 1500m Freestyle
Preliminaries Heat 1
VEN GOMEZ Alejandro  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Men's Individual
Qualification Round
VEN MALAVE Elias  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Men's Individual
Qualification Round
VEN DIAZ Manuel  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Men's Individual
Qualification Round
VEN VILCHEZ David  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Men's Team
Qualification Round
VEN VENEZUELA  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Women's Individual
Qualification Round
VEN SUAREZ Yerubi  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Women's Individual
Qualification Round
VEN BRITO Leidys  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Women's Individual
Qualification Round
VEN RIVERA Saraneth  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Women's Team
Qualification Round
VEN VENEZUELA  
Official
EQ
10:30
Guada. Country Club Dressage Individual
Intermediate I
VEN GOMEZ Alejandro  
Official
EQ
10:30
Guada. Country Club Dressage Individual
Intermediate I
VEN TORBAY Beatriz  
Official
CT
10:40
Panam Velodrome Men's Team Sprint
Qualifying
VEN VENEZUELA  
Official
SW
10:53
Scotiabank Aquatics Men's 200m Butterfly
Preliminaries Heat 2
VEN MARQUEZ Alexis  
Official
SW
10:53
Scotiabank Aquatics Men's 200m Butterfly
Preliminaries Heat 2
VEN LAVADO Marcos  
Official
SW
10:57
Scotiabank Aquatics Women's 100m Breaststroke
Preliminaries Heat 1
VEN TOLEDO Mercedes  
Official
SO
11:00
Pan Am Softball Stm Women
Preliminaries
MEX MEXICO  
VEN VENEZUELA  
Official
SW
11:05
Scotiabank Aquatics Women's 100m Breaststroke
Preliminaries Heat 3
VEN VICTORIA Daniela  
Official
SW
11:09
Scotiabank Aquatics Men's 100m Backstroke
Preliminaries Heat 1
VEN ROJAS Luis  
Official
CT
11:10
Panam Velodrome Women's Team Sprint
Qualifying
VEN VENEZUELA  
Official
RQ
11:17
Racquetball Complex
Court 2
Men's Singles
Preliminary Pool A Match 6
VEN CASTILLO Cesar  
COL HERRERA Juan S.  
Official
SH
11:30
Pan American Shooting
10m
Women's 10m Air Rifle
Qualification
VEN MENDEZ Diliana  
Official
SH
11:30
Pan American Shooting
10m
Women's 10m Air Rifle
Qualification
VEN ROMERO Marlil Luisa  
Official
TK
11:30
CODE II Sports C.
A
Men's Under 80kg
1/8 Final Bout 5
VEN VASQUEZ Carlos  
TRI HYPOLITE Lenn  
Official
TK
11:45
CODE II Sports C.
B
Women's Under 67kg
1/8 Final Bout 8
VEN CORDERO Adanys  
BRA PEREIRA Raphaella  
Official
TK
12:45
CODE II Sports C.
A
Men's Under 80kg
Quarterfinal Bout 15
CHI LIEBIG Carlos Eduardo  
VEN VASQUEZ Carlos  
Official
RQ
13:02
Racquetball Complex
Court 2
Men's Singles
Preliminary Pool B Match 12
COL HERRERA Alejandro  
VEN CASTRO Cesar  
Official
SH
13:10
Pan American Shooting
10m
Women's 10m Air Rifle
Qualification
VEN MENDEZ Diliana  
Official
SA
13:40
Vallarta Yacht Club
B
Laser
Race 1
VEN RUIZ Jose  
Official
SA
13:45
Vallarta Yacht Club
A
Hobie 16
Race 1
VEN VENEZUELA  
Official
SA
14:13
Vallarta Yacht Club
B
Laser Radial
Race 1
VEN RIVERA Daniela  
Official
SA
14:21
Vallarta Yacht Club
A
Windsurf Men
Race 1
VEN FLORES Daniel  
Official
SA
14:29
Vallarta Yacht Club
B
Sunfish
Race 1
VEN COLMENARES Hugolino  
Official
SH
15:00
Pan American Shooting
10m
Women's 10m Air Rifle
Final
VEN ROMERO Marlil Luisa  
Official
SA
15:11
Vallarta Yacht Club
A
Hobie 16
Race 2
VEN VENEZUELA  
Official
SA
15:28
Vallarta Yacht Club
A
Windsurf Men
Race 2
VEN FLORES Daniel  
Official
SA
15:34
Vallarta Yacht Club
B
Laser
Race 2
VEN RUIZ Jose  
Official
SA
15:43
Vallarta Yacht Club
B
Laser Radial
Race 2
VEN RIVERA Daniela  
Official
GR
16:00
Nissan Gymnastics C. Individual Competition Hoop Final
Final
VEN ACEVEDO Andreina  
Official
SA
16:07
Vallarta Yacht Club
B
Sunfish
Race 2
VEN COLMENARES Hugolino  
Official
CT
16:30
Panam Velodrome Men's Team Sprint
Finals
VEN VENEZUELA  
Official
CT
16:40
Panam Velodrome Women's Team Sprint
Finals
VEN VENEZUELA  
Official
RQ
17:00
Session 2
Racquetball Complex
Court 4
Women's Doubles
Preliminary Pool B Match 19
USA RAJSICH .. / RUIZ AB  
VEN PAREDES .. / TOBON M  
Official
TK
17:15
CODE II Sports C.
A
Men's Under 80kg
Semifinal Bout 22
VEN VASQUEZ Carlos  
MEX ADRIANO Uriel Avigdor  
Official
SO
18:00
Pan Am Softball Stm Women
Preliminaries
USA UNITED STATES  
VEN VENEZUELA  
Official
TE
18:00
NB
Telcel Comp.
Court 2
Women's Singles
1st Round
VEN GAMIZ Andrea  
USA FALCONI Irina
(2)
Official
TK
18:00
CODE II Sports C.
A
Men's Under 80kg
Final Bout 25
ARG CRISMANICH Sebastian  
VEN VASQUEZ Carlos  
Official
SW
19:00
Scotiabank Aquatics Women's 400m Freestyle
Final B
VEN PINTO Yanel  
Official
SW
19:08
Scotiabank Aquatics Women's 400m Freestyle
Final A
VEN PINTO Andreina  
Official
GR
19:15
Nissan Gymnastics C. Group Competition (5 Balls) Final
Final
VEN VENEZUELA  
Official
SW
19:34
Scotiabank Aquatics Men's 200m Butterfly
Final B
VEN MARQUEZ Alexis  
Official
SW
19:40
Scotiabank Aquatics Men's 200m Butterfly
Final A
VEN LAVADO Marcos  
Official
SW
20:04
Scotiabank Aquatics Women's 100m Breaststroke
Final B
VEN VICTORIA Daniela  
Official
SW
20:04
Scotiabank Aquatics Women's 100m Breaststroke
Final B
VEN TOLEDO Mercedes  
Official
SW
20:37
Scotiabank Aquatics Men's 100m Backstroke
Final A
VEN ROJAS Luis  
Official




Related Info
Results
PDF Files

Results
Other pages