Home  |  Schedule  |  Medals  |  Entries  |  Records  |  Countries
         + Official Communications    + PDF Service    + Venues   Games Services   Sports
All Sports
All Sports
Schedule / October
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Medal Standings
NOC Results by Day
 -  Venezuela
Wednesday, 19 October

Start Time Location Event Participants Status Info
SH
9:00
Jalisco Hunting Club
50m
Men's 50m Rifle Prone
Qualification
VEN IEMMA Julio Cesar  
Official
SH
9:00
Jalisco Hunting Club
50m
Men's 50m Rifle Prone
Qualification
VEN VARGAS Raul  
Official
SH
9:00
Jalisco Hunting Club
Shotgun
Men's Trap
Qualification Day 2
VEN SOAREZ Mario  
Official
SH
9:00
Jalisco Hunting Club
Shotgun
Men's Trap
Qualification Day 2
VEN MARTINEZ Leonel  
Official
SH
9:00
Jalisco Hunting Club
25m
Women's 25m Pistol
Qualification
VEN PINEDA Maribel  
Official
SH
9:00
Jalisco Hunting Club
25m
Women's 25m Pistol
Qualification
VEN PIMENTEL Editzy  
Official
RQ
9:03
Session 1
Racquetball Complex
Court 4
Women's Singles
Preliminary Pool C Match 21
COL AMAYA Cristina  
VEN TOBON Mariana  
Official
RO
9:30
Rowing/Canoeing Cse Men's Lightweight Coxless Four
Final B
VEN VENEZUELA  
Official
AR
10:00
Archery Stadium Women's Individual
1/16 Round Match 5
VEN BRITO Leidys  
BRA ACQUESTA Michelle  
Official
BV
10:00
Pan American BV Stdm
Court 2
Men Preliminary
Pool B Match 44
VEN HERNANDEZ/MUSSA  
ESA MEDRANO/VARGAS  
Official
CT
10:00
Panam Velodrome Women's I Omnium Flying Lap
VEN GONZALEZ Angie Sabrina  
Official
SW
10:00
Scotiabank Aquatics Women's 100m Freestyle
Preliminaries Heat 1
VEN RODRIGUEZ Wendy  
Official
TT
10:00
CODE Alcalde
Table 2
Women's Singles
Group J Match 58
VEN PEREZ Luisana  
GUA ESTRADA Andrea  
Official
TT
10:00
CODE Alcalde
Table 4
Men's Singles
Group A Match 42
VEN NAVAS Marco  
CHI RODRIGUEZ Alejandro  
Official
SW
10:10
Scotiabank Aquatics Women's 100m Freestyle
Preliminaries Heat 3
VEN SEMECO Arlene  
Official
CT
10:15
Panam Velodrome Men's Omnium IV Individual Pursuit
VEN LINARES Carlos Daniel  
Official
RQ
10:20
Racquetball Complex
Court 5
Women's Singles
Preliminary Pool E Match 22
ARG GUILLEMETTE Veronique  
VEN PAREDES Islhey  
Official
SW
10:22
Scotiabank Aquatics Men's 200m Individual Medley
Preliminaries Heat 2
VEN ROJAS Luis  
Official
SW
10:29
Scotiabank Aquatics Women's 200m Butterfly
Preliminaries Heat 1
VEN BARRIOS Eliana  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Women's Individual
1/16 Round Match 10
BRA NIKITIN Sarah  
VEN RIVERA Saraneth  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Women's Individual
1/16 Round Match 13
CAN VRAKKING Kateri  
VEN SUAREZ Yerubi  
Official
SH
10:40
Jalisco Hunting Club
50m
Men's 50m Rifle Prone
Qualification
VEN IEMMA Julio Cesar  
Official
RO
10:42
Rowing/Canoeing Cse Men's Single Sculls
Final A
VEN VENEZUELA  
Official
SW
10:42
Scotiabank Aquatics Men's 4x200m Freestyle Relay
Preliminaries Heat 1
VEN VENEZUELA  
Official
TT
10:45
CODE Alcalde
Table 2
Men's Singles
Group D Match 46
VEN PINO Jonathan  
CHI OLIVARES Felipe  
Official
TT
10:45
CODE Alcalde
Table 8
Men's Singles
Group C Match 52
VEN MUJICA Henry  
COL ECHAVARRIA Alexander  
Official
CT
10:55
Panam Velodrome Women's Omnium II Points Race
VEN GONZALEZ Angie Sabrina  
Official
AR
11:10
Archery Stadium Women's Individual
1/8 Round Match 19
VEN BRITO Leidys  
PUR CARDOZA Maria Victoria  
Official
SH
11:15
Jalisco Hunting Club
25m
Women's 25m Pistol
Qualification
VEN PINEDA Maribel  
Official
SH
11:15
Jalisco Hunting Club
25m
Women's 25m Pistol
Qualification
VEN PIMENTEL Editzy  
Official
CT
11:30
Panam Velodrome Men's Omnium V Scratch
VEN LINARES Carlos Daniel  
Official
RQ
11:42
Racquetball Complex
Court 1
Men's Singles
Preliminary Pool A Match 9
MEX BELTRAN Alvaro  
VEN CASTILLO Cesar  
Official
AR
11:50
Archery Stadium Women's Individual
Quarterfinals Match 26
VEN BRITO Leidys  
COL RAMIREZ Paola  
Official
SH
12:00
Jalisco Hunting Club
50m
Men's 50m Rifle Prone
Final
VEN IEMMA Julio Cesar  
Official
RQ
13:01
Racquetball Complex
Court 5
Men's Singles
Preliminary Pool B Match 16
VEN CASTRO Cesar  
DOM DE LEON Ramon M.  
Official
SA
13:59
Vallarta Yacht Club
A
Hobie 16
Race 5
VEN VENEZUELA  
Official
BB
14:00
Pan Am Baseball Stm Men Preliminaries
Pool B Game 2
VEN VENEZUELA  
CUB CUBA  
Official
SA
14:02
Vallarta Yacht Club
B
Laser
Race 5
VEN RUIZ Jose  
Official
SA
14:11
Vallarta Yacht Club
B
Laser Radial
Race 5
VEN RIVERA Daniela  
Official
SA
14:29
Vallarta Yacht Club
B
Sunfish
Race 5
VEN COLMENARES Hugolino  
Official
EQ
15:00
Guada. Country Club Dressage Individual
Intermediate II
VEN GOMEZ Alejandro  
Official
SH
15:00
Jalisco Hunting Club
25m
Women's 25m Pistol
Final
VEN PINEDA Maribel  
Official
SH
15:00
Jalisco Hunting Club
25m
Women's 25m Pistol
Final
VEN PIMENTEL Editzy  
Official
SA
15:27
Vallarta Yacht Club
B
Laser
Race 6
VEN RUIZ Jose  
Official
SA
15:31
Vallarta Yacht Club
A
Windsurf Men
Race 5
VEN FLORES Daniel  
Official
SA
15:36
Vallarta Yacht Club
B
Laser Radial
Race 6
VEN RIVERA Daniela  
Official
SA
15:45
Vallarta Yacht Club
B
Sunfish
Race 6
VEN COLMENARES Hugolino  
Official
SA
15:52
Vallarta Yacht Club
A
Hobie 16
Race 6
VEN VENEZUELA  
Official
CT
16:00
Panam Velodrome Men's Sprint
Semifinals
VEN CANELON Hersony Gadiel  
Official
CT
16:00
Panam Velodrome Men's Sprint
Semifinals
VEN PULGAR Angel  
Official
TT
16:00
CODE Alcalde
Table 3
Men's Singles Round of 32
Match 63
VEN NAVAS Marco  
USA FAN Yiyong  
Official
CT
16:30
Panam Velodrome Women's III Omnium Elimination
VEN GONZALEZ Angie Sabrina  
Official
SA
16:40
Vallarta Yacht Club
A
Windsurf Men
Race 6
VEN FLORES Daniel  
Official
CT
16:45
Panam Velodrome Men's Sprint
Finals
VEN CANELON Hersony Gadiel  
Official
CT
16:45
Panam Velodrome Men's Sprint
Finals
VEN PULGAR Angel  
Official
CT
16:55
Panam Velodrome Men's Omnium Final 1Km Time Trial
VEN LINARES Carlos Daniel  
Official
TE
17:00
NB
Telcel Comp.
Court 1
Mixed Doubles
Quarterfinal
ARG AUROUX M / ARGUELLO..  
VEN PEREZ A / RECARTE ..
(4)
Official
RQ
17:07
Session 2
Racquetball Complex
Court 1
Men's Doubles
Preliminary Pool A Match 11
MEX BELTRAN .. / MORENO J  
VEN HIRSEKOR.. / HIRSEKOR..  
Official
SO
18:00
Pan Am Softball Stm Women
Preliminaries
VEN VENEZUELA  
CUB CUBA  
Official
TT
18:00
CODE Alcalde
Table 1
Women's Singles Round of 16
Match 70
VEN EZZEDDINE Ruaida  
MEX SILVA Yadira  
Official
TT
18:00
CODE Alcalde
Table 3
Women's Singles Round of 16
Match 71
VEN RAMOS Fabiola  
DOM VALDEZ Johenny  
Official
TE
18:30
NB
Telcel Comp.
Court 7
Men's Doubles
1st Round
ECU CAMPOZAN.. / QUIROZ R..  
VEN LUISI P / MARTINEZ..  
Official
SW
19:00
Scotiabank Aquatics Women's 100m Freestyle
Final B
VEN RODRIGUEZ Wendy  
Official
SW
19:04
Scotiabank Aquatics Women's 100m Freestyle
Final A
VEN SEMECO Arlene  
Official
SW
19:08
Scotiabank Aquatics Men's 200m Individual Medley
Final B
VEN ROJAS Luis  
Official
SW
19:30
Scotiabank Aquatics Women's 800m Freestyle
Final
VEN PINTO Yanel  
Official
SW
19:30
Scotiabank Aquatics Women's 800m Freestyle
Final
VEN PINTO Andreina  
Official
SW
19:59
Scotiabank Aquatics Women's 200m Butterfly
Final A
VEN BARRIOS Eliana  
Official
TT
20:00
CODE Alcalde
Table 2
Men's Singles Round of 16
Match 68
VEN NAVAS Marco  
BRA MONTEIRO Thiago  
Official
SW
20:16
Scotiabank Aquatics Men's 4x200m Freestyle Relay
Final
VEN VENEZUELA  
Official




Related Info
Results
PDF Files

Results
Other pages