Home  |  Schedule  |  Medals  |  Entries  |  Records  |  Countries
         + Official Communications    + PDF Service    + Venues   Games Services   Sports
All Sports
All Sports
Schedule / October
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Medal Standings
NOC Results by Day
 -  Argentina
Thursday, 20 October

Start Time Location Event Participants Status Info
EQ
9:00
Hipica Club Eventing Individual
1st Horse Inspection
ARG BEDOYA GUIDO M.J.  
Official
EQ
9:00
Hipica Club Eventing Individual
1st Horse Inspection
ARG ORTELLI Jose Luis  
Official
EQ
9:00
Hipica Club Eventing Individual
1st Horse Inspection
ARG DOMINGUEZ SILVA F.  
Official
EQ
9:00
Hipica Club Eventing Individual
1st Horse Inspection
ARG VALDEZ DIEZ Federico  
Official
EQ
9:00
Hipica Club Eventing Individual
1st Horse Inspection
ARG RAWSON Marcelo Javier  
Official
SO
9:00
Pan Am Softball Stm Women
Preliminaries
PUR PUERTO RICO  
ARG ARGENTINA  
Official
CT
10:00
Panam Velodrome Men's Keirin
First Round
ARG BOTASSO Leandro  
Official
FB
10:00
Omnilife Stadium Women First Round
Group B Match 5
CAN CANADA  
ARG ARGENTINA  
Official
SW
10:00
Scotiabank Aquatics Men's 50m Freestyle
Preliminaries Heat 1
ARG DEL PICCOLO Lucas  
Official
WS
10:00
Boca Laguna Men's WakeBoard
Semi-Final Heat 1
ARG DE PALMA Alejo  
Official
BV
10:00
Pan American BV Stdm
C
Men Quarterfinals
Match 55
USA VAN ZWIETEN/FULLER  
ARG ETCHEGARAY/SUAREZ  
Official
SW
10:08
Scotiabank Aquatics Men's 50m Freestyle
Preliminaries Heat 3
ARG GRABICH Federico  
Official
SW
10:13
Scotiabank Aquatics Women's 200m Breaststroke
Preliminaries Heat 1
ARG ASIS Mijal  
Official
SW
10:18
Scotiabank Aquatics Women's 200m Breaststroke
Preliminaries Heat 2
ARG SEBASTIAN Julia  
Official
AR
10:30
Archery Stadium Men's Individual
1/16 Round Match 12
ARG RICCIO Genaro  
CUB STEVENS Juan Carlos  
Official
CT
10:30
Panam Velodrome Women's Omnium IV Individual Pursuit
ARG AGUIRRE Talia  
Official
SW
10:32
Scotiabank Aquatics Men's 100m Butterfly
Preliminaries Heat 3
ARG BARALE Marcos  
Official
SW
10:47
Scotiabank Aquatics Women's 200m Backstroke
Preliminaries Heat 3
ARG PEROTTI Florencia  
Official
RQ
10:53
Racquetball Complex
Court 3
Women's Singles
Round Of 32 Match 26
ARG GUILLEMETTE Veronique  
VEN TOBON Mariana  
Official
SQ
11:00
CODE Squash Complex
Court 2
Men's Team
Quarterfinals Match 21
ARG ARGENTINA  
USA UNITED STATES  
Official
SQ
11:00
CODE Squash Complex
Court 4
Women's Team
Places 7th-8th Match 16
ARG ARGENTINA  
CHI CHILE  
Official
TE
11:00
Session
Telcel Comp.
Centre
Women's Singles
Semifinal
ARG MOLINERO Florencia
(4)
USA FALCONI Irina
(2)
Official
TT
11:00
CODE Alcalde
Table 3
Men's Singles Quarterfinals
Match 73
ARG LIU Song  
CUB PEREIRA Andy  
Official
SQ
11:09
CODE Squash Complex
Court 2
Men's Team
Quarterfinals Match 21 Submatch 1
ARG MIRANDA Gonzalo  
USA ILLINGWORTH Julian  
Official
SQ
12:02
CODE Squash Complex
Court 4
Women's Team
Places 7th-8th Match 16 Submatch 1
ARG FALCIONE Antonella  
CHI PINTO Ana Maria  
Official
SQ
12:02
CODE Squash Complex
Court 2
Men's Team
Quarterfinals Match 21 Submatch 2
ARG D' ARCANGELO Hernan  
USA GORDON Christopher  
Official
WS
12:40
Boca Laguna Men's Tricks
Preliminary Heat 1
ARG JULIO Javier Andres  
Official
WS
12:40
Boca Laguna Men's Tricks
Preliminary Heat 1
ARG RENOSTO Jorge Ignacio  
Official
WS
12:40
Boca Laguna Men's Tricks
Preliminary Heat 1
ARG MALARCZUK Martin  
Official
WS
12:40
Boca Laguna Women's Tricks
Preliminary Heat 1
ARG BOTANA Lorena  
Official
SQ
12:59
CODE Squash Complex
Court 4
Women's Team
Places 7th-8th Match 16 Submatch 2
ARG CERQUETTI Cecilia  
CHI PINTO Sandra  
Official
TT
13:00
CODE Alcalde
Table 2
Men's Singles Semifinals
Match 77
ARG LIU Song  
ECU MINO Alberto  
Official
SQ
13:25
CODE Squash Complex
Court 4
Women's Team
Places 7th-8th Match 16 Submatch 3
ARG ROCHA Fernanda  
CHI GONZALEZ Ornella  
Official
HO
14:00
Panam Hockey Stm Men Preliminaries
Group B Game 3
ARG ARGENTINA  
MEX MEXICO  
Official
SY
14:00
Scotiabank Aquatics Duet
Free Routine Finals
ARG ARGENTINA  
Official
CT
16:00
Panam Velodrome Women's Omnium V Scratch
ARG AGUIRRE Talia  
Official
SO
16:00
Pan Am Softball Stm Women
Preliminaries
MEX MEXICO  
ARG ARGENTINA  
Official
TE
16:00
NB
Telcel Comp.
Court 1
Women's Doubles
Semifinal
ARG IRIGOYEN.. / MOLINERO..
(1)
COL CASTAÑO .. / DUQUE M
(3)
Official
TT
16:00
CODE Alcalde
Table 1
Men's Singles Final
Match 79
ARG LIU Song  
MEX MADRID Marcos  
Official
RQ
16:06
Session 2
Racquetball Complex
Court 1
Men's Doubles
Quarterfinals Match 20
USA CROWTHER.. / VANDERSO..  
ARG MAGGI D / MANZURI ..  
Official
CT
16:15
Panam Velodrome Women's Keirin
Finals
ARG CORONEL Deborah  
Official
CT
16:35
Panam Velodrome Men's Keirin
Finals
ARG BOTASSO Leandro  
Official
CT
16:55
Panam Velodrome Women's Omnium Final 500m Time Trial
ARG AGUIRRE Talia  
Official
RQ
17:31
Racquetball Complex
Court 3
Women's Doubles
Quarterfinals Match 12
CHI GRISAR A / MUÑOZ CP  
ARG GUILLEME.. / MACRINO ..  
Official
HB
18:00
San Rafael Gymnasium Men's Preliminary
Group B Match 11
ARG ARGENTINA  
DOM DOMINICAN REPUBLIC  
Official
SW
19:00
Scotiabank Aquatics Men's 50m Freestyle
Final B
ARG DEL PICCOLO Lucas  
Official
SW
19:04
Scotiabank Aquatics Men's 50m Freestyle
Final A
ARG GRABICH Federico  
Official
SW
19:13
Scotiabank Aquatics Women's 200m Breaststroke
Final A
ARG SEBASTIAN Julia  
Official
SW
19:13
Scotiabank Aquatics Women's 200m Breaststroke
Final A
ARG ASIS Mijal  
Official
SW
19:30
Scotiabank Aquatics Men's 100m Butterfly
Final B
ARG BARALE Marcos  
Official
SW
19:50
Scotiabank Aquatics Women's 200m Backstroke
Final B
ARG PEROTTI Florencia  
Official




Related Info
Results
PDF Files

Results
Other pages